- Home
- /
- Nonfiction and Fiction Paired Texts, Grade 4
Nonfiction and Fiction Paired Texts, Grade 4
Nonfiction and Fiction Paired Texts, Grade 4
Regular price
$27.34 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$27.34 USD
Unit price
/
per
Promote student engagement and improve comprehension skills by teaching students to make connections between fiction and nonfiction texts. This resource provides high-interest passages, multiple-choice questions, and short-answer activities designed to meet the rigor of today's standards. Each assessment motivates students to look for textual evidence when answering questions. All units include writing activities linked to higher-order thinking and questioning skills. The writing ideas are designed to incorporate the skills necessary for excellent writing as well as help assess a student's ability to respond to a written prompt. Correlated to the Common Core State Standards.
Key Features :
i : Promote student engagement and improve comprehension skills by teaching students to make connections between fiction and nonfiction texts.
ii : This resource provides high-interest passages and assessments designed to meet the rigor of today’s standards.
iii : Each assessment leads student to look for textual evidence when answering questions.
iv : Each unit also includes writing activities tied to higher-order thinking and questioning skills.
v : The writing ideas are designed to incorporate the skills necessary for excellent writing as well as help assess a student’s ability to respond to a written prompt.
vi : For ages 9.
Key Features :
i : Promote student engagement and improve comprehension skills by teaching students to make connections between fiction and nonfiction texts.
ii : This resource provides high-interest passages and assessments designed to meet the rigor of today’s standards.
iii : Each assessment leads student to look for textual evidence when answering questions.
iv : Each unit also includes writing activities tied to higher-order thinking and questioning skills.
v : The writing ideas are designed to incorporate the skills necessary for excellent writing as well as help assess a student’s ability to respond to a written prompt.
vi : For ages 9.
1011 people are viewing this product.
Expected Delivery: Sun 09 Feb - Tue 11 Feb
- TACTILE
- PROPRIOCEPTION
- VESTIBULAR
Bundle & Save 10% off
Includes Free Shipping
Soft Play Flexible Seat for Kids
You’re SAVING $420.99 (10% OFF)
Add bundle to cart | $420.99You may also like
Bracket For Spring Sheet Trampoline
Regular price
$22.57 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$22.57 USD
Unit price
/
per
Spring sheet Baby Trampoline 2406
Regular price
$31.71 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$31.71 USD
Unit price
/
per
GONGE Spare Part: Replacement Spring for WING2400
Regular price
$14.22 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$14.22 USD
Unit price
/
per
GONGE Replacement Part Baby Trampoline Elastic Replacement Bands
Regular price
$22.57 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$22.57 USD
Unit price
/
per
Screws+Keys: Mono Trampoline, Handle
Regular price
$14.44 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$14.44 USD
Unit price
/
per
Foam & Ylw Cover For Wing2400 Replacement
Regular price
$113.07 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$113.07 USD
Unit price
/
per
Yellow Cover for Trampoline 2400
Regular price
$55.63 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$55.63 USD
Unit price
/
per
Handle for Trampoline 2400
Regular price
$57.38 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$57.38 USD
Unit price
/
per
Spring Sheet for Trampoline 2400
Regular price
$35.70 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$35.70 USD
Unit price
/
per
Handles for Baby Trampoline, 2 Pcs
Regular price
$71.15 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$71.15 USD
Unit price
/
per
Rubber Cover for Baby Trampoline
Regular price
$57.36 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$57.36 USD
Unit price
/
per
Screws+Keys for Baby Trampoline
Regular price
$65.46 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$65.46 USD
Unit price
/
per
Build N' Balance® Joints, Pack of 2
Regular price
$18.19 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$18.19 USD
Unit price
/
per
Fine Motor Tool Set
Regular price
$26.40 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$26.40 USD
Unit price
/
per
Rollables Farm Friends
Regular price
$26.44 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$26.44 USD
Unit price
/
per
Rollables Safari Friends
Regular price
$26.44 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$26.44 USD
Unit price
/
per
Transportation Linking Blocks, Set of 36
Regular price
$33.98 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$33.98 USD
Unit price
/
per
Fine Motor Feeding Friends
Regular price
$30.45 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$30.45 USD
Unit price
/
per
Build N’ Balance® Tilting Disc Set
Regular price
$70.91 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$70.91 USD
Unit price
/
per
Build N' Balance® Tactile Planks, Set of 3
Regular price
$138.68 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$138.68 USD
Unit price
/
per
Sensory Sound Eggs
Regular price
$40.87 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$40.87 USD
Unit price
/
per
Tactile Discs Nordic
Regular price
$114.51 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$114.51 USD
Unit price
/
per
Trampoline, Mono
Regular price
$557.36 USD
Regular price
$0.00 USD
Sale price
$557.36 USD
Unit price
/
per